dnes je 18.4.2024

Input:

Povinnost přiznat DPH z úplaty, přijaté před uskutečněním zdanitelného plnění, uskutečnění zdanitelného plnění

11.9.2018, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 13 minut

2018.19.1
Povinnost přiznat DPH z úplaty, přijaté před uskutečněním zdanitelného plnění, uskutečnění zdanitelného plnění

Ing. Zdeněk Kuneš

VYŠLO V ČÍSLE 19/2018

Povinnost přiznat daň z úplaty přijaté před uskutečněním zdanitelného plnění

Podle § 20a zákona o DPH je plátce při dodání zboží nebo poskytnutí služby povinen přiznat daň z přidané hodnoty ke dni uskutečnění zdanitelného plnění.

Obecně platí, že v případě, že před uskutečněním zdanitelného plnění přijme plátce úplatu (zálohu), je povinen přiznat daň z této přijaté úplaty. To však neplatí, není-li zdanitelné plnění, na které je úplata přijata, ke dni přijetí úplaty, známo dostatečně určitě.

Zákon o DPH upřesňuje, že dodání zboží nebo poskytnutí služby je známo dostatečně určitě, pokud je známo zboží, které má být dodáno, nebo služba, která má být poskytnuta a dále musí být známa sazba daně v případě zdanitelného plnění a místo plnění.

Z uvedeného vyplývá, že pokud plátce přijme zálohu před uskutečněním zdanitelného plnění na zdanitelné plnění, které je v okamžiku přijetí této úplaty předem dostatečně známo, je povinen přiznat daň z přijaté částky ke dni přijetí úplaty.

Pokud je úplata přijata například na základě prodeje poukazu a budoucí plnění uskuteční plátce po předložení tohoto poukazu, je nutné rozlišit, zda tento poukaz zákazníka opravňuje k získání předem známého konkrétního plnění, nebo se jedná o poukaz, ze kterého není zcela jasné, jaké plnění lze na základě tohoto poukazu získat.

Pokud je na základě poukazu dostatečně známé, jaké plnění bude poskytnuto, považuje se úplata přijatá za prodej nebo převod takového poukazu za úplatu přijatou před uskutečněním zdanitelného plnění a z této přijaté úplaty vzniká plátci povinnost přiznat daň jako z dodání zboží nebo poskytnutí služby, na které se vztahuje.

Příklad

Plátce prodává poukazy na nákup dámských plavek v obchodě, ve kterém se prodává pánské, dámské i dětské oblečení. Veškerý sortiment nabízeného zboží je v základní sazbě 21 %. Při přijetí úplaty za prodej tohoto poukazu je plátce povinen přiznat daň.

Příklad

Kosmetický salón, plátce DPH, poskytuje kosmetické služby. Tento salón prodává poukazy na nákup služeb ve své provozovně. Svým zákazníkům zároveň prodává různé kosmetické přípravky. Veškeré služby a zboží, které plátce poskytuje, podléhají jedné sazbě daně. Plátce je při přijetí úplaty za prodej poukazu povinen přiznat daň.

Příklad

Plátce provozuje restauraci a svým zákazníkům poskytuje poukaz, který zákazníka opravňuje k nákupu jídla a jednoho nealkoholického nápoje. Vzhledem k tomu, že ke dni přijetí úplaty za prodej takového poukazu je dostatečně známo, že si host může na základě tohoto poukazu zakoupit jen jídlo, popřípadě s nealkoholickým nápojem, vše v sazbě daně 15 %, je plátce povinen přiznat daň při přijetí úplaty za prodej tohoto poukazu.

Pokud ale při prodeji poukazu není plátci dostatečně známo, jaké plnění zákazník na základě tohoto zakoupeného poukazu využije, povinnost přiznat daň z úplaty přijaté za prodej takového poukazu mu nevzniká.

Může se jednat například o dárkový poukaz do obchodu, ve kterém má zákazník na základě tohoto poukazu možno nakoupit zboží s různými sazbami daně, nebo o poukaz, za který je možné koupit různé služby.

U tohoto typu poukazu se příslušná daň uplatní až při jeho čerpání, tedy při dodání určitého zboží nebo poskytnutí určité služby.

Tímto typem poukazu jsou také předplacené kupony mobilních operátorů, které opravňují využít balíček služeb svého operátora, včetně služeb poskytnutých třetími stranami, například jízdného v městské hromadné dopravě nebo stahování různých aplikací.

Příklad

Plátce prodává poukazy na nákup zboží v zahradnickém centru. Zákazník má možnost nakoupit si za poukaz květináče, truhlíky květiny, zeminu, u kterých se uplatní základní sazba daně 21 %, dále má možnost zakoupit květiny, zeleninovou sadbu, stromky apod. se sazbou daně 15 % nebo odbornou literaturu na pěstování květin se sazbou daně 10 %. Z úplat přijatých za prodej těchto poukazů mu povinnost přiznat daň nevzniká, protože není jasné, jaké zboží a v jaké sazbě daně bude za poukazy nakoupeno. Plátce přizná daň z přidané hodnoty až při realizaci nákupu za poukaz, který prodal.

Příklad

Plátce provozuje restauraci a svým zákazníkům prodává poukaz, který zákazníka opravňuje k nákupu jakéhokoliv jídla a nápoje, včetně alkoholického nápoje. Ke dni přijetí úplaty za prodej takového poukazu není plátci dostatečně známo, zda si host zakoupí jen jídlo, popřípadě s nealkoholickým nápojem (15 %) nebo také alkoholický nápoj (21 %). Plátci povinnost přiznat daň při přijetí úplaty za prodej takového poukazu nevzniká.

Zálohy na energie

V případě poskytnutí nájmu nemovitých věcí přijímají plátci úplaty jako zálohy na energie.

U těchto přijatých úplat je důležité rozlišovat, zda je při přijetí úplaty jasně specifikován podíl úplaty na jednotlivé druhy energie, či ne. Pokud jsou specifikovány z celkem stanovené zálohy podíly na elektřinu, teplo, plyn a vodu, je plátce při přijetí úplaty povinen přiznat daň v příslušné sazbě daně podle tohoto podílu.

Příklad

Plátce pronajímá obchod jinému plátci celkem za 15 000 Kč měsíčně. Ve smlouvě je stanoveno, že nájemné je ve výši 10 000 Kč a částka 5 000 Kč je záloha na plyn, elektřinu a vodu. Z toho 2 000 Kč je na plyn, 1 500 Kč na elektřinu a 1 500 Kč na vodu. Vzhledem k tomu, že je specifikován podíl jednotlivých druhů energií, vzniká plátci při přijetí zálohy na energie povinnost přiznat daň z částky 3 500 Kč v základní sazbě daně za plyn a elektřinu a z 1 500 Kč v první snížené sazbě daně za vodu.

Pokud však není podíl úplat na jednotlivé druhy energie specifikován, povinnost přiznat daň plátci při přijetí zálohy nevzniká.

Příklad

Plátce pronajímá obchod jinému plátci celkem za 20 000 Kč měsíčně. Ve smlouvě je stanoveno, že nájemné je ve výši 10 000 Kč, částka 10 000 Kč je záloha na plyn, elektřinu a vodu. Předem není specifikováno, jaký podíl z částky 10 000 Kč připadá na plyn a elektřinu se základní sazbou daně 21 % a jaký podíl připadá na vodu s první sníženou sazbou daně 15 %. Plátci při přijetí této úplaty povinnost přiznat daň nevzniká. Povinnost přiznat daň mu vznikne při uskutečnění zdanitelného plnění, tedy dnem odečtu z měřícího zařízení, případně dnem zjištění skutečné spotřeby plynu, elektřiny a vody.

Uskutečnění zdanitelného plnění

Kdy je zdanitelné plnění v jednotlivých případech uskutečněno, je uvedeno v § 21 ZDPH.

Při dodání zboží dle § 13 odst. 1 ZDPH závisí datum uskutečnění zdanitelného plnění na okamžiku převodu práva nakládat se zbožím jako vlastník. Pod tímto pojmem je zahrnuta také kupní smlouva, která se řídí občanským zákoníkem.

Při dodání nemovité věci je zdanitelné plnění uskutečněno dnem předání nemovité věci nabyvateli do užívání, nebo dnem doručení vyrozumění, ve kterém je uveden den zápisu změny vlastnického práva, a to tím dnem, který nastane dříve.

Při přenechání nemovité věci vlastníkem uživateli podle § 13 odst. 3 písm. d) na určitou dobu, a to v případě dohody, že na uživatele bude převedeno vlastnické právo (povinnost odkupu), se zdanitelné plnění považuje za uskutečněné dnem skutečného přenechání zboží do užívání.

Příklad

Plátce postavil v bytovém domě podzemní garáže jako jednotky a tyto prodává zájemcům. K prodeji dochází na základě kupní smlouvy, v níž je stanoven den předání nemovité věci včetně projektové dokumentace a klíčů kupujícímu. Ke dni předání je mezi prodávajícím a kupujícím podepsán předávací protokol. K uskutečnění zdanitelného plnění došlo dnem předání nemovitosti nabyvateli do užívání.

Při poskytnutí služby je zdanitelné plnění uskutečněno ke dni poskytnutí služby nebo dnem vystavení daňového dokladu, a to tím dnem, který nastane dříve.

Výjimkou je splátkový nebo platební kalendář, případně daňový doklad na přijatou úplatu před uskutečněním zdanitelného plnění. Tyto daňové doklady nemohou vygenerovat u služby uskutečnění zdanitelného plnění, protože deklarují pouze den úplaty a povinnost přiznat daň, jedná-li se o úplaty na zdanitelná plnění, která se uskuteční následně.

Příklad

Školicí agentura, plátce, přijímá přihlášky na seminář k DPH pořádaný dne 5. září 2018. Cena semináře je dle nabídky stanovena na 2 000 Kč plus 420 Kč daň z přidané hodnoty. Přihlášeným klientům vystavuje agentura daňové doklady před uskutečněním vlastního semináře dne 20. srpna 2018.

Školicí agentura má povinnost přiznat daň za měsíc srpen a příjemce daňového dokladu si může za měsíc srpen uplatnit nárok na odpočet, pokud daňový doklad obdrží v srpnu.

Při poskytnutí stavebních nebo montážních prací, kdy jsou tyto práce většinou poskytovány na základě smluv o dílo, je zdanitelné plnění uskutečněno dnem převzetí díla nebo jeho části. Pro

Nahrávám...
Nahrávám...